Що таке апостиль? На які документи ставиться апостиль?
Logo
Що таке апостиль? Відповіді на всі питання!
Дата 23/11/2016

У ситуаціях, пов’язаних з виїздом громадян України за кордон, виникають наступні запитання:

 • Що таке апостиль?
 • Чи потрібен він мені?
 • Що таке подвійний апостиль?
 • На які документи ставиться апостиль?
 • Хто має право проставляти апостиль?

Дуже популярною зараз є фраза “Світ без кордонів”. Але чи справді це відповідає дійсності, чи стерлися кордони між країнами?

Насправді, щоб перетнути кордон і потрапити в іншу країну, нам все ще потрібно виконати різноманітні вимоги державних інстанцій та подолати безліч бюрократичних перешкод. І це лише для того, щоб просто відпочити в Іспанії, здійснити екскурсію в Париж чи Лондон, полетіти на ділову зустріч в Нью-Йорк. Навіть для цих короткотривалих поїздок за кордон Вам знадобиться потратити багато зусиль, часу та коштів.

Що ж стосується таких довготривалих цілей, як навчання в закордонному вузі, працевлаштування за кордоном, отримання виду на проживання чи зміни громадянства або одруження з іноземцем? В таких випадках звичайним набором документів не обійтися.

Крім того, в кожному окремому випадку, залежно від мети та країни, перелік таких документів є різним. Існує також ряд закріплених міжнародними угодами вимог до оформлення та перекладу документів.

Однією з таких вимог, яка є результатом підписання 5 жовтня 1961 року 98-ма країнами світу Гаазької конвенції, є проставлення штампу апостиль на офіційних документах.

Походження слова “апостиль”

Апостиль має благородне французьке коріння. Воно походить від слова “apostiller”, яке, в свою чергу, бере початок від старого французького “postille”, що означає “анотація”. Використання слів “Apostille” та “apostiller” має довгу історію, яка сягає кінця 17 століття. Ще в 1694 році вони були включені до першої редакції словника Французької Академії та мали наступні значення:

“Apostille, ім.: доповнення на полях документу чи внизу листа.
Apostiller, дієсл.: додавати коментарі збоку на документі.”.

Під час переговорів щодо Гаазької Конвенції було прийнято рішення використовувати термін “апостиль” через новизну його звучання. Ця ідея була прийнята більшістю голосів — 7 проти 3-х, які голосували за термін “attestattion”, тобто “засвідчення”.

ОТЖЕ, ЩО ТАКЕ АПОСТИЛЬ?

Апостиль – це квадратний штамп, розміром 10 х 10 см, який засвідчує дійсність проставлених на документі печатки та підпису посадової особи, що їх видала.

Процедура апостиляції може видаватися черговою бюрократичною примхою офіційних органів, та насправді апостиль – це спрощена форма легалізації документів для іноземних держав.

До підписання Гаазької конвенції всі офіційні документи в обов’язковому порядку проходили консульську легалізацію, яка триває набагато довше, має більшу вартість і дійсна лише для країни, консульством якої була проставлена. Апостиль же дійсний для всіх країн-учасниць Гаазької конвенції, проставляється безпосередньо на документі чи кріпиться до нього, і є його невід’ємною частиною.

Гаазька конвенція

Гаазька конвенції (Конвенція про апостиль) була прийнята 5 жовтня 1961. В рамках даного документу було прийнято рішення скасувати  вимогу щодо легалізації офіційних документів для країн-учасниць. Метою такого рішення було пришвидшення обігу міжнародних офіційних документів, що особливо актуально зараз, коли відбувається значна інтенсифікація міжнародної торгівлі та інвестицій. За більш ніж 50 років Гаазьку Конвенцію прийняли і застосовують найбільше держав за всю історію прийнятих міжнародних договорів під егідою Гаазької конференції з міжнародного приватного права. На даний момент налічується більше, ніж 100 учасниць даної конвенції, серед яких Україна, Китай, Франція, Німеччина. Чехія, Польща США та інші.

Українське законодавство

10 січня 2002 року було видано Закон України про “Про приєднання України до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації офіційних документів”. Дана Конвенція набула чинності між Україною та іншими її учасницями 22 грудня 2003 року. Таким чином, Україна звільняє від необхідності легалізації офіційні документи, видані в країнах- учасницях Гаазької Конвенції. Єдиною формальною процедурою залишається проставлення апостиля компетентним органом-держави, де було видано документ.

ЯК ВИГЛЯДАЄ ШТАМП АПОСТИЛЬ

апостиль

КРАЇНИ-УЧАСНИЦІ ГААЗЬКОЇ КОНВЕНЦІЇ

Австралія, Австрія, Азербайджан, Люксембург, Маврикій, Македонія, Литва, Ліберія, Ліхтенштейн, Естонія, Беліз, Бельгія, Ізраїль, Сент-Кітс і Невіс, Малаві, Мальта, Маршаллові острови, Мексика, Молдова, Монако, Албанія, Словенія, Об’єднане Королівство Великобританії і Північної Ірландії, Андорра, Свазіленд, Антигуа і Барбуда, Еквадор, Ель-Сальвадор, Греція, Грузія, Домініканська Республіка, Острови Кука, Панама, Південно-Африканська Республіка (ПАР), Ісландія, Іспанія, Індія, Ірландія, Італія, Китай, Сербія і Чорногорія, Казахстан, Гонконг, Макао, Кіпр, Колумбія, Корея, Латвія, Лесото, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Португалія, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сейшельські острови, Сент-Люсія, Барбадос, Аргентина, Багами, Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Ботсвана, Бруней, Венесуела, Туреччина, Угорщина, Україна, Федеративна Республіка Німеччина, Фіджі, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чеська Республіка, Вірменія, Чорногорія, Намібія, Нідерланди, Ніуе, Гондурас, Гренада, Словацька Республіка, Сполучені Штати Америки, Суринам, Російська Федерація, Румунія, Самоа, Сан-Марино, Тонга, Тринідад і Тобаго, Швейцарія, Швеція, Японія.

КРАЇНИ, ЯКІ НЕ ПІДПИСАЛИ ГААЗЬКОЇ КОНВЕНЦІЇ

Канада, Китай (крім Гонконгу та Макао), Іран, Індія, Єгипет, ОАЕ, Саудівська Аравія, Катар, Кувейт, В’єтнам

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБЕН АПОСТИЛЬ?

Апостиль потрібен для надання офіційним документам чинності в усіх країнах-учасницях Гаазької конвенції. Без цього штампа документ не матиме визнання в установах та закладах за кордоном.

НА ЯКІ ДОКУМЕНТИ СТАВЛЯТЬ АПОСТИЛЬ?

ПРОСТАВЛЕННЯ АПОСТИЛЯ МОЖЛИВЕ:

 • На документах, які виходять від органів судової влади України.
 • На документах, які виходять від органів прокуратури України, органів юстиції.
 • На адміністративних документах.
 • На документах про освіту та вчені звання.
 • На документах, оформлених державними і приватними нотаріусами.
 • На офіційних свідоцтвах, виконаних на документах, підписаних особами у їх приватній якості, таких як офіційні свідоцтва про реєстрацію документа або факту, який існував на певну дату, та офіційних і нотаріальних засвідченнях підписів.

АПОСТИЛЬ НЕ ПРОСТАВЛЯЄТЬСЯ:

 • На документах, виданих закордонними дипломатичними установами України.
 • На адміністративних документах, що мають пряме відношення до комерційних або митних операцій.
 • На документах, що мають характер листування.
 • На оригіналах, копіях та фотокопіях: паспортних документів, військових квитків, трудових книжок, дозволів на носіння зброї, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (технічних паспортів), посвідчень особи, нормативно-правових актів, роз’яснень та правових висновків щодо їх застосування. Проте ці документи можуть прийматися для проставлення апостиля у вигляді нотаріально засвідчених копій.

ХТО МАЄ ПРАВО СТАВИТИ АПОСТИЛЬ?

Апостиль мають право проставляти Міністерства України, яким підпорядковуються відповідні органи державної влади, що видали документ. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України „Про надання повноважень на проставлення апостиля, передбаченого Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів” від 18.01.2003 р. № 61 апостиль проставляє:

 • Міністерство юстиції України: судові, нотаріальні документи та документи органів РАЦС та прокуратури, такі як: рішення суду, нотаріальна заява, свідоцтво про народження, одруження, витяг з Державного реєстру і т.п.
 • Міністерство Освіти і науки України: атестати про шкільну освіту з додатком; дипломи про вищу і середню спеціальну освіту з додатком; академічна відомість, виписка з оцінками; навчальні програми.
 • Міністерство зовнішніх справ України: довідка з пенсійного фонду, довідка про несудимість, довідка про склад сім’ї та інші довідки видані органами МВС; органами ВВІР (ОВИР); архівами; довідки різного виду

ЩО ТАКЕ “ПОДВІЙНИЙ АПОСТИЛЬ”?

В деяких державах (наприклад Німеччина, Нідерланди, Бельгія, Португалія, Австрія та інші) для громадян України існує вимога проставлення подвійного апостиля на офіційних документах. Після проставлення першого апостиля на оригіналі документа сам документ підлягає перекладу дипломованим перекладачем і засвідченню його нотаріусом. Після цього другий апостиль на самому нотаріально засвідченому перекладі проставляється у Міністерстві юстиції України.

ЧОМУ ВАРТО ЗАМОВИТИ АПОСТИЛЬ В БЮРО ПЕРЕКЛАДІВ “EVEREST”?

Фахівці центру іноземних мов «EVEREST» нададуть Вам повну консультацію та допоможуть проставити апостиль на довідку про несудимість, свідоцтво про народження чи шлюб, диплом з додатком чи архівну довідку тощо. Замовивши апостиль у нас, Вам не доведеться:

 • стояти в чергах у державні установи;
 • збирати та оплачувати квитанції у банках;
 • відправляти документи в Міністерство;
 • заповнювати бланки заяв.

При потребі Ви отримаєте документ не тільки з апостилем, а й з перекладом на відповідну іноземну мову. Так Ви зекономите свій час, гроші, а найголовніше – нерви та здоров’я!

Автор статті – Ольга Іовенко, менеджер бюро перекладів, перекладач, редактор текстів