Що таке подвійний апостиль? | EVEREST. Переклади
Logo
Що таке подвійний апостиль?
Дата 13/05/2019
FAQ

Якщо у вас є намір надати вашим документам чинності за межами України, тоді вам знадобиться проставлення спеціального штампу – апостилю. Цей штамп робить документи чинними в усіх країнах-учасницях Гаазької конвенції 1961 року. До списку цих країн входять: Австралія, Австрія, Азербайджан, Албанія, Андорра, Антигуа та Барбуда, Аргентина, Багами, Барбадос, Бахрейн, Беліз, Бельгія, Білорусь, Болгарія, Болівія, Боснія та Герцеговина, Ботсвана, Бразилія, Бруней, Бурунді, Вануату, Венесуела, Вірменія, Гватемала, Гондурас, Гренада, Греція, Грузія, Данія, Домініка, Домініканська Республіка, Еквадор, Ель-Сальвадор, Естонія, Ізраїль, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Італія, Кабо-Верде, Казахстан, Киргизька Республіка, Кіпр, Колумбія, Коста-Ріка, Латвія, Лесото, Литва, Ліберія, Ліхтенштейн, Люксембург, Маврикій, Македонія, Малаві, Мальта, Марокко, Маршаллові острови, Мексика, Монако, Монголія, Намібія, Нідерланди, Нікарагуа, Німеччина, Ніуе, Нова Зеландія, Норвегія, Оман, Острови Кука, Панама, ПАР, Парагвай, Перу, Польща, Португалія, Корея, Молдова, Росія, Румунія, Самоа, Сан-Марино, Сан-Томе і Принсіпі, Свазіленд, Сейшельські острови, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Сербія, Словаччина, Словенія. Сполучене Королівство Великобританії, Сполучені Штати Америки, Суринам, Таджикистан, Тонга, Тринідад і Тобаго, Туніс, Туреччина, Угорщина, Узбекистан, Україна, Уругвай, Фіджі, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Чилі, Чорногорія, Швейцарія, Швеція, Японія. Україна приєдналась до Гаазької Конвенції 10 січня 2002 року. Конвенція набула чинності 22 грудня 2003 року. З того часу вимогу легалізації документів для цих країн замінили процедурою апостилювання, яка є простішою та менш тривалою.

В Україні повноваження для проставлення апостилю надано:

  1. Міністерству освіти і науки України – на документах, виданих в освітній та науковій сфері;
  2. Міністерству юстиції України – на документах, виданих судами та органами юстиції, а також на оформлених нотаріусом документах;
  3. Міністерству закордонних справ України – на всіх інших видах офіційних документів.

Апостиль проставляється на оригіналі документу та є його невід’ємною частиною.


Процедура проставлення подвійного апостилю

Однак, інколи виникає необхідність у проставленні подвійного апостилю. Зокрема, ця процедура є характерною для таких країн, як: Австрія, Іспанія, Бельгія, Португалія, Данія, Нідерланди, Австралія, Швейцарія, Норвегія, Ісландія. Подвійний апостиль – складна та тривала процедура. Вона виконується у такій послідовності:

  1. Проставлення першого апостилю на оригіналі документу відповідним профільним міністерством.
  2. Переклад апостильованого документу іноземною мовою.
  3. Нотаріальне засвідчення документу.
  4. Проставлення другого апостилю, безпосередньо на перекладі.

Якщо ви збираєтеся надати документам законної чинності у згаданих вище країнах, то необхідно з’ясувати в установі, в яку будуть подаватися документи, чи є потреба проставлення подвійного апостилю. Це залежить від конкретного випадку та вимог установи, а не лише від країни. Також важливо пам’ятати, що для проставлення на документі другого апостилю переклад документа необхідно нотаріально засвідчити і тільки після цього апостилювати. Апостиль на перекладі засвідчує підпис та печатку нотаріуса, який в свою чергу засвідчує кваліфікацію перекладача. Для того щоб засвідчити свій підпис на перекладі у нотаріуса, перекладач надає документи, що підтверджують його особу та освіту. Таким чином, другий апостиль дає можливість закордонним організаціям бути впевненими в правильності перекладу документа. Проставлений на перекладі, другий апостиль також може замінити присяжний переклад, який розповсюджений саме в Європі. Отже, подвійний апостиль можна вважати альтернативою присяжного перекладу.


Термін дії апостилю

Апостиль дійсний, поки дійсний документ, на якому він проставлений. Скажімо, диплом чи атестат терміну дії не мають, це ж стосується апостилю на цих документах. Довідка про несудимість дійсна зазвичай 3 місяці, як і апостиль на ній.


Вартість проставлення апостилю

Вартість проставлення апостилю залежить від міністерства та терміну виконання.

Автор статті – Ольга Іовенко, менеджер бюро перекладів, перекладач, редактор текстів