Апостиль (з фр. apostille) — спеціальний штамп апостиляції, що засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток; підтвердження підписів і печаток на офіційних документах апостилем робить ці документи чинними в усіх країнах-учасницях Гаазької конвенції.
Україна приєдналась до Гаазької Конвенції 10 січня 2002 року. Конвенція набула чинності 22 грудня 2003 року, відтак 98 держав-учасниць Конвенції, відмовилися у відносинах із Україною від вимоги повної консульської легалізації документів і перейшла на спрощену процедуру апостилювання. Апостиль окрім засвідчення дійсності підпису та компетенції особи, що підписала (видала) офіційний документ, також, в окремих випадках, засвідчує дійсність штампа або печатки, що скріплює документ.
Апостиль на офіційному документі знадобиться вам лише за межами України у країнах-учасницях Гаазької конвенції. В Україні будь-який офіційний документ є дійсним одразу після його видачі. Для того, щоб цей же документ набув офіційного статусу за кордоном, його потрібно належним чином оформити. Для різних країн це різні процедури. Для одного кола країн - це переклад з нотаріальним завіренням, для іншого - присяжний переклад, для ще інших країн - консульська легалізація. В кожному з цих випадків документ буде дійсний лише в країні, для якої виконана процедура. Лише апостиль дійсний для майже 100 країн-учасниць Гаазької конвенції 1961 року.
Кому знадобиться апостиль? Вам доведеться апостилювати свої документи у наступних випадках:
Тобто у всіх випадках, пов'язаних зі зміною вашого соціального чи цивільного статусу.
В залежності від мети перебування за кордоном пакет документів буде відрізнятися як за обсягом так і за набором документів. Найчастіше апостилюванню підлягають наступні документи:
Апостилюванню підлягають лише офіційні документи, видані державними установами. Відповідно, адміністративні документи, видані приватними підприємствами чи особами апостильовані бути не можуть. Апостиль також не проставляється на офіційні документи, видані закордонними дипломатичними установами України. Деякі документи (такі як статут чи договір) можна апостилювати після їх нотаріального засвідчення. Також не підлягає апостилюванню паспорт. При потребі однак можливо проставити апостиль на нотаріальній копії паспорта.
Проставлення апостиля не вимагається, якщо існують правові підстави, що скасовують або спрощують легалізацію документа, виданого окремою державою. Апостиль проставляється на вимогу особи, що підписала документ, або будь-якого пред’явника документа.
Апостилізація документів стає доступною і в електронному варіанті. Зараз багато країн займаються впровадженням цієї процедури, Україна не є винятком. Апостиль в Україні, як і в інших країнах, потребує дотримання правил та стандартів.
Електронний апостиль в Україні поки що запроваджено частково. З трьох міністерств, уповноважених апостилювати документи (МінЮст, МінОсвіти, МЗС), електронний апостиль виконує на разі лише Міністерство юстиції України.
Процедура виглядає наступним чином:
— Документ, який потребує апостилювання, передається уповноваженим працівником у сканованому вигляді в Міністерство юстиції.
— Спеціаліст міністерства звіряє підписи та печатки на документі із наявними зразками в базі даних.
— При співпадінні відбитків із зразками до документа видається апостиль з унікальним номером та надсилається на окремому бланку електронною поштою у відповідь на запит.
— У відповідному відділені РАЦС бланк із проставленим апостилем видруковують та прикріплюють за усталеною процедурою до оригіналу документа.
— Працівник відділу РАЦС підтверджує своїм підписом та офіційною печаткою справжність апостиля.
Інколи, необхідним є проставлення подвійного апостилю. Зокрема для країн: Австрії, Іспанії, Бельгії, Португалії, Німеччини, Нідерландів, Австралії, Швейцарії та інших. Подвійний апостиль – складна процедура, яку слід довірити професіоналам.
Процедура проставлення подвійного апостиля:
— Проставлення першого апостиля на оригіналі документа відповідним профільним міністерством.
— Переклад документів з апостилем іноземною мовою.
— Нотаріальне засвідчення перекладу.
— Проставлення другого апостилю безпосередньо на перекладі.
1.Вид та дата видачі документа Апостиль на освітні, нотаріальні, судові, медичні, РАЦСівські документи різниться як за вартістю так і за терміном виконання. Від дати видачі освітніх документів також залежить як вартість так і тривалість їх апостилювання.
2. Необхідність перекладу документа з апостилем, мова перекладу У вартість проставлення апостиля вартість перекладу документа не входить. Однак для того, щоб ваш документ набув чинності за кордоном, у більшості випадків одного апостиля недостатньо. Наступним кроком зазвичай їде переклад документів з апостилем відповідною іноземною мовою. Ціна перекладу залежить від обсягу документа та від мови перекладу.
3. Міністерство, де буде апостильований документ Апостиль в Україні проставляють три міністерства: Міністерство закордонних справ, Міністерство освіти і Міністерство юстиції. У кожному з них процедура апостилювання різниться. Міністерство закордонних справ має свої представництва у Львові, Одесі, Ужгороді та Сімферополі, де також крім Києва можна подати документ на апостилювання. Міністерство освіти приймає документи лише у Києві. Документи для апостилювання в МінЮст ви можете подати у будь-якому РАЦСі, а тепер також у нотаріальних конторах. Апостиль МінЮсту є електронним, оскільки документ відправляється в міністерство у сканованому вигляді електронною поштою, і таким же шляхом надсилається сам апостиль, видруковується і прикріплюється до документа.
4. Терміновість апостилювання В більшості міністерств існує дві можливості апостилювання: в звичайному та терміновому режимі. Звісно, у терміновому режимі вартість є більшою, іноді вдвічі. 5. Країна та вид апостилювання (подвійний, консульська легалізація документів)
Різні країни вимагають різного оформлення документів. До прикладу, Іспанія, Італія та Франція часто висувають вимогу поставити апостиль не лише на оригінал документа, а й на переклад. Така процедура називається “подвійний апостиль” і звичайно є дорожчою за проставлення одного апостиля. Оскільки другий апостиль ставиться на нотаріально посвідченому перекладі, то проставляється він лише у Міністерстві юстиції.
Виконавчий орган | Терміни виконання |
Вартість |
Міністерство закордонних справ України | від 5 робочих днів | 500 грн |
Міністерство юстиції | від 2 робочих днів | від 250 грн |
Міністерство освіти (документи нового зразка) | від 12 робочих днів | 850 грн |
Міністерство освіти (документи нового зразка) | від 5 робочих днів | 1150 грн |
Міністерство освіти (документи старого зразка) | від 35 робочих днів | 650 грн |
Міністерство освіти (документи старого зразка) | від 25 робочих днів | 950 грн |
*День замовлення не входить в терміни
**Ціни вказані без урахування наших послуг перекладу
***Терміни розгляду документів Міністерством можуть бути збільшені
**** У випадку невідповідності оформлення документа згідно з вимогами відповідного Міністерства в апостилюванні може бути відмовлено.
Найчастіші причини відмови в апостилюванні:
Для уточнення інформації щодо цін та термінів звертайтесь до наших спеціалістів за тел: (098) 2-400-200, (093) 000 42 44 або пишіть на пошту info@everest-center.com.
Апостиль у Вінниці - ТЕРМІНОВО
Якщо вам потрібне термінове апостилювання документів, тоді звертайтесь до наших спеціалістів - в центрі мовних перекладів "EVEREST" Вінниця.
Ваші вигоди від співпраці з нами - це якісні послуги за оптимальні ціни та терміни
Не витрачайте час та нерви на черги та заповнення бланків заяв!