Вибір спеціальності: поклик душі чи дань моді? | Стаття на 1000
Logo
Вибір спеціальності: поклик душі чи данина моді?
Дата 12/09/2016

Вища освіта зараз відноситься до категорії must-have більшості українців.
Батьки вважають своїм обов’язком забезпечити дітям світле майбутнє, беззаперечною передумовою якого є навчання у виші.
Зараз мало хто дивиться у бік технікумів чи училищ, більшість націлені на університети, тим паче пропозиція платних місць дозволяє поступити всім тим, кому не вдалося потрапити на бюджет, але у кого є достатня фінансова підтримка для платного навчання.
Виші пропонують спеціальності на будь-який смак та гаманець.
Тим більше, у фінансовій підтримці українським батькам немає рівних. Чи вдома, чи за кордоном, але таки зароблять необхідну суму, щоб і навчання оплатити, і весілля гучне організувати, якщо після цього ж навчання все вдало складеться.
Така підтримка, хоч і з добрими намірами, проте позбавляє майбутніх студентів будь-яких прагнень самостійності, які, до прикладу, присутні у американських школярів, багато з яких працюють під час літніх канікул, щоб заробити на коледж.
Комфортне перебування під батьківським крилом рано чи пізно закінчується, так як більшість випускників знаходять роботу (хоч не завжди за спеціальністю) і вже навчаються самостійності з лихвою.

Чим зумовлена популярність деяких спеціальностей та чи є для цього підґрунтя?

Незважаючи на різноманіття професійних напрямків, є спеціальності, на які існує стабільно високий попит.
Це, перш за все:

  • юридичні та економічні спеціальності;
  • банківська справа;
  • міжнародні відносини тощо.

Попит на них визначився ще в не таких далеких 90-х, коли робота спеціалістів в цих галузях оплачувалася значно вище, ніж, приміром, робочі спеціальності.
Проте, за більш ніж 20 років ситуація суттєво змінилася.

Взяти, до прикладу, юридичні спеціальності: пропозиція роботи по Львову зовсім незначна і вказані зарплати, м’яко кажучи, не вражають. До того ж, вартість навчання зростає з кожним роком і відпрацювати такі інвестиції все важче.

Тут напрошується висновок, що перенасичення ринку спеціалістами в цих галузях призвело до падіння попиту і знецінення цих професій.

Зараз вища освіта і диплом магістра нікого не вражають: здобути їх може практично кожен (не будемо говорити про шляхи отримання і якість здобутої освіти).  Тож власнику диплома доводиться ламати голову над тим, як ще збільшити свою вартість як спеціаліста: поїхати повчитися за кордон ще на рік-другий чи хоча б піти на курси іноземних мов, адже знання іноземної мови дуже ціниться роботодавцями, оскільки зменшує витрати на професійних перекладачів і дає змогу безпосередньо спілкуватися з іноземними  клієнтами та бізнес-партнерами.

Особистий досвід

До прикладу я, автор цієї статті отримала диплом магістра з відзнакою з однієї із зазначених вище спеціальностей, проте не він відіграв визначальну роль в отриманні першої роботи в міжнародній компанії.
В пригоді стало хороше знання іноземної мови та досвід поїздки в США за програмою Work and Travel. До речі, за неї довелося поборотися, адже на рідному факультеті не розділили такого ентузіазму до закордонних пригод, не давши змогу здати сесію достроково. В якості основного аргументу наводилося те, що студенти такого факультету столи не витирають, а на кошти, витрачені на візу і дорогу, можна було б відпочити у Сен-Тропе ☺.
Врешті, жага пригод перемогла і поїздка таки відбулася, хоч і на місяць пізніше.
Для інформації: програма  Work and Travel спрямована на те, що студенти їдуть до США на роботу під час літніх канікул (в основному у сфері обслуговування), а отримані кошті витрачають на подорожі по тій таки країні, звідси і назва, що перекладається як «Працюй та Подорожуй».

Чи можна змінити ситуацію?

На світі існує так багато чудових і цікавих професій, про які школярі можуть навіть не здогадуватися.

Тим більше, в силу швидкої глобалізації та розвитку нових напрямків у всіх сферах життя, попит на фахівців теж змінюється і  професії, які є популярними зараз, можуть втратити свою актуальність вже через кілька років.
То чому б не запровадити в школах обов’язковий предмет з профорієнтації, щоб ознайомити дітей з різними напрямками та разом проаналізувати попит на ринку праці в перспективі найближчих п’яти-десяти років?
Крім того, спеціалізовані тести та різноманітні тренінги дали б змогу  виявити нахили і таланти дітей, щоб допомогти їм зробити свідомий та обґрунтований вибір.
Можливо, тоді б робота за спеціальністю не викликала б здивованого захоплення чи фрази «Оце тобі пощастило!», а стала нормою для всіх випускників?

Авторка статті – Еліна Лапка, перекладачка англійської мови

Вважаєш, що саме ця стаття повинна потрапити в трійку фіналістів? Напиши “чому” в коментарях! Ми обов’язково врахуємо думку читачів!


Інші статті з конкурсу “Стаття на 1000”: