Що таке прокрастинація і з чим її їдять? | EVEREST. Переклади
Logo

Всі ми час від часу відкладаємо виконання завдань, а потім просиджуємо ночами, намагаючись надолужити втрачений час. Зазвичай таке трапляється, тому що ми не надаємо належного значення тому чи іншому завданню.

Як не дивно, ми відкладаємо виконання і важливих для нас проектів. Наприклад, художній переклад книги іменитого зарубіжного автора, яку планують презентувати в Україні за кілька місяців. Здавалося б, тут зійшлося все:

  • велика місія та відповідальність перед українським читачем, який не зможе без вас прочитати цей безцінний шедевр і
  • солідна грошова винагорода за виконану роботу.

Проте, незважаючи на всі ці беззаперечні аргументи, ви займаєтесь всім, тільки не перекладом, іншими словами ви прокрастинуєте!

Прокрастинація (від лат. затримка, відкладання) – це відкладання важливих і часто термінових справ на потім.

Хронічні прокрастинатори надають перевагу нетерміновим, але, зазвичай, приємним справам замість того, щоб зосередитися на виконанні нагального завдання. В цю пастку часто потрапляють перекладачі фрілансери та й інші працівники, що працюють віддалено, оскільки у роботі вдома набагато менше контролю і в сотні раз більше відволікаючих факторів.

Скільки разів, виконуючи, наприклад, письмовий переклад, ви ловили себе на думці, що було б добре глянути чи не з’явилися нові фото друзів у Facebook, або, що було б чудово саме зараз протерти пил на всіх шафах чи хоча б полити квіти? ☺

Прокрастинація штовхає нас на пошук будь-яких відволікаючих факторів, що допоможуть якнайдалі відтягнути момент роботи над тим самим заповітним завданням.

Інша стаття з серії: 

Як ефективно працювати вдома: 5 порад як усунути відволікаючі фактори

В чому причина? Чого ми чекаємо?

Все починається з простого вибору:

  • почати роботу над проектом зараз чи
  • спочатку зайнятися чимось приємним, або і
  • взагалі нічого не робити.

Рішення почати роботу над якимось завданням визначається суб’єктивною цінністю, якою ми наділяємо результат його виконання. В психологічному сенсі прокрастинація – це те, що відбувається в момент, коли ми суб’єктивно оцінюємо виконання іншого завдання чи заняття чимось приємним вище, ніж виконання цього великого художнього перекладу, на який всі так чекають. ☺

Хоча, здається, де ж логіка?

Чому в даний момент ми оцінюємо перегляд фото в інтернеті чи прибирання вище за захват українських читачів від книги у вашому перекладі та грошей?

Виявляється, є таке поняття як “знецінення відкладеної винагороди”. Тобто, отримати задоволення від перегляду фото можна вже і зараз, а от до захоплених відгуків читачів ще кілька місяців. Ще в 90х американські психологи провели дослідження, в ході якого було виявлено, що, зазвичай, люди однаково оцінюють отримання 83$ зараз і 100$ через три місяці: тобто вони готові пожертвувати 17$, аби отримати задоволення зараз.

Що можна зробити? Вихід є завжди!

  1.  Розбивайте роботу на менші сегменти. Ми часто відкладаємо на потім те, що здається занадто важким і об’ємним. Розділивши роботу на менші завдання, ми вб’ємо двох зайців: полегшимо завдання з психологічної точки зору, так як все не буде здаватися таким вже неможливим і структуруємо саму роботу в часі, розставивши дедлайни для всіх її сегментів. Наприклад, якщо необхідно виконати письмовий переклад на 30 сторінок за 11 днів, його можна розділити на 3 сторінки на день, виділивши на них, наприклад, по 4 години і останній день присвятити вичитуванню.
  2. Змінити обстановку. Якщо ви працюєте вдома, корисно було б спробувати хоча б кілька разів на тиждень вибиратися, наприклад, в якесь тихе кафе, де є Wi Fi чи в парк, щоб попрацювати з ноутбуком і чашкою гарячої кави ☺. Така вилазка допоможе трохи збадьоритися і налаштуватися на робочий лад, адже домашня обстановка часто заважає сконцентруватися на виконанні робочих завдань.

Звичайно, ці поради – це тільки невеликий поштовх, те, з чого можна почати. Кожен може розробити для себе свої методи боротьби з прокрастинацією, а розуміння природи цього феномену допоможе швидше знайти потрібні рішення!

Авторка статті – Еліна Лапка, перекладачка англійської мови