Logo

The most effective way to study, або що допоможе нам краще вчитися

Скільки б ти не жив, усе життя слід вчитися
Сенека

Та вчитися потрібно не тільки постійно, а й правильно, бо кількість далеко не в кожному випадку перетворюється в якість. Дійсно цінними є не будь-які знання (бо це просто інформація з енциклопедії), а корисні й правильні, які вдасться застосувати з максимальною віддачею у житті. 

Чого б ти не вчився, ти вчишся для себе
Петроній

Кожен з нас – від школяра до студента і дорослої людини – повинен вміти правильно вчитися. Уявіть собі, що ви опинилися на вулицях мегаполіса. Височенні хмарочоси не пропускають сонячного світла. Вам важко орієнтуватися, щоб вибратися з величезного міста.

Знайомі відчуття? Чимось це нагадує навчання. Правда ж? Отож, як нам вчитися краще, легше запам’ятовувати інформацію і швидко засвоювати новий матеріал? Наші поради допоможуть не тільки тим, хто вивчає іноземні мови, але й мріє підкорити для себе нові висоти в інших галузях.

Where do you study? Де Ви навчаєтеся?

Робоче середовище для навчання надзвичайно важливе. Переконайтеся, що ви обрали тихеньке місце для засвоєння матеріалу.

Місце, де Ви почуватиметеся комфортно, де ви зможете сконцентрувати свою увагу на головному – навчанні. Це може бути ваша кімната, бібліотека чи навіть кухня – якщо ви полюбляєте перекусити під час свого навчання, холодильник буде поряд з Вами.

Bring everything you need, nothing you don’t. Беріть з собою тільки необхідні речі.

Наприклад, якщо ви любите слухати музику під час навчання, то не забудьте прихопили її з собою.

Існує багато відволікаючих факторів під час навчання: зовнішні, вплинути на які ми не завжди можемо і внутрішні, мінімізувати які нам під силу.

До зовнішніх факторів належать:

  • сторонні шуми, як от музика, звуки міста, телевізора (хоча дехто не може в принципі працювати в тиші);
  • кліматичні умови в приміщенні та зовні (несприятлива температура, магнітні бурі, опади тощо);
  • люди (друзі, родичі, сусіди, яким завжди може щось знадобитися саме зараз).

Внутрішні фактори це, звичайно:

  • наше самопочуття;
  • наш настрій;
  • наша мотивація;
  • предмети, які автоматично і за звичкою опиняються під рукою.

Головне правило:

Працюючи за ноутбуком чи планшетом, зосереджуємось на виконанні поставлених завдань, а не відволікаємось, наприклад, на повідомлення в соціальних мережах, чи перегляд своїх улюблених фотографій.

Practice with your friends. Вчіться зі своїми друзями.

Дехто полюбляє навчатися у колі друзів. Організуйте групу з однаковими інтересами на занятті.

Перевага колективу в тому, що ви можете мотивувати один одного і допомагати тим, хто не до кінця розібрався в темі. Кожен з нас є в чомусь сильнішим, а в чомусь слабшим, доповнюйте один одного. Як то кажуть: “Одна голова – добре, а дві – краще”.

Make a schedule. Складіть свій графік навчання.

Грамотний тайм-менеджмент організує ваш день не тільки на роботі, але й під час навчання.

Також читайте: Як ефективно працювати вдома.

Вам дещо набридла щоденна домашня робота, яку Ви не встигаєте виконати вчасно? Розробіть план, який розподілить ваші величезні обов’язки на більш дрібні і легко виконувані завдання.

  • Крок перший: акуратно запишіть завдання, які вам потрібно виконати. Так ви зможете правильно спланувати роботу.
  • Крок другий: визначте приблизний час для виконання даного завдання. Будьте реалістами: краще додати кілька зайвих хвилин, щоб не відчувати себе лімітованим у годинах.
  • Крок третій: не забудьте розставити роботи за пріоритетами, з урахуванням термінів їх здачі.

І останнє, але не менш важливе: робіть перерви, відпочивайте.

Також слід дотримуватися свого розклад та не відступати від його виконання. Однак не ставтеся до свого розкладу, як до Біблії: вносити зміни чи корективи не лише можна, а й необхідно. Таким чином ви постійно з ним працюватимете і він відповідатиме вашим актуальним потребам.

Слід пам’ятати: ваш план не буде працювати, якщо ви самі не будете працювати.

Make some breaks (and rewards). Залиште час для перерви.

Повчилися протягом однієї години – час зробити п’ятихвилинну паузу і щось перекусити. Це завжди приємно і корисно.

Це дозволить вам залишатися зосередженим і не дасть втомитися впродовж тривалої роботи над домашнім завданням. Використовуйте час вашої перерви з розумом: на розминку, для перекусу, можете також побавитися зі своїм домашнім улюбленцем. Не затягуйте час вашої перерви, не починайте нових справ, які можуть негативно вплинути на виконання вашого завдання.

Be on the move. Будьте в русі.

Намагайтеся працювати не тільки розумово, але й фізично.

Танцюйте, займайтеся спортом. Це покращує кровообіг, активізує фізіологічні процеси, що сприяють сприйняттю, відтворенню й опрацюванню інформації.

Smells Can Trigger Strong Memories. Запахи пробуджують спогади.

Запах чогось приємного може покращити Ваше навчання. Він також допоможе Вам краще запам’ятовувати.

Коли Ви готуєтеся до іспиту чи співбесіди з роботодавцем, оточуйте себе улюбленими ароматами, які стимулюють сам процес запам’ятовування – запах кави, кориці, гарячого шоколаду. Вони створять атмосферу, в якій ніщо не буде відволікати, вся увага буде спрямована на навчання. Ви почуватиметеся впевненіше і комфортніше.

Make an association. Використовуйте асоціації.

Навчатися потрібно не тільки старанно, але й мудро.

Щоб запам’ятати ім’я тільки що представленої людини, асоціюйте її з кимось і обов’язково відмітьте чимось від себе (поставте мітку 😉 ). Як правило, новий(а) знайомий(знайома) Вам надовго запам’ятається. Для вивчення іноземних мов цей метод навчання використовується доволі часто. Якщо вам важко запам’ятати велику кількість іноземних слів, створюйте асоціації, уявляйте собі їх. Так, це може зайняти доволі багато часу, але нас цікавить якість, а не швидкість.

Forget about cramming. Забудьте про зубріння.

Заучувати щось не розуміючи, не усвідомлюючи – нерозсудливо та неефективно.

Потрібно здати якісь екзамени, вивчити слова чи твір напам’ять, час підганяє –  з таким Ми доволі часто зустрічаємося. Вчити потрібно раз, але назавжди. При запам’ятовуванні чогось важливого цілеспрямовано “вивчіть назавжди”. Просто зазубривши щось, Ви на наступний же день забудете.

Set a goal for yourself. Поставте перед собою мету.

Щось таке, що буде спонукати Вас робити роботу з усвідомленням того, що вона вам знадобиться. Ставити перед собою цілі потрібно за таким же принципом, як і складати план. Спочатку визначте, чого ви хочете досягти у житті глобально, довгостроково. Потім розбийте цю мету на короткострокові цілі, серед яких вже знайдеться місце для вашого плану навчання. Так ви будете розуміти, що навчання не є самоціллю, а сходинкою до чогось більш важливого.

Час обмежений. Якщо Ви зможете з користю його використовувати, то станете набагато успішнішими.

Always stay focused and think of what to improve. Завжди залишайтеся сфокусованими, думайте як ще можна вдосконалити свої знання.

Під час навчання Ви можете як  досягти успіху, так і зазнати невдачі. Не потрібно розчаровуватися. Старайтеся знайти в собі сили щось змінити в кращу сторону. Пам’ятайте: в світі нема нічого ідеального, все можна покращити, удосконалити своєю працею і наснагою.

Turn on Your imagination. Використовуйте свою уяву.

Це доволі потужна зброя у вашому арсеналі.

Не можете уявити картинку відразу в голові – намалюйте її. За допомогою уяви ми можемо добитися будь-чого. Вам потрібно запам’ятати величезні числа – скористайтеся уявою: домисліть собі числа у вигляді рослин чи неживих предметів.

Practise yourself. Практикуйте.

Переглядайте час від часу прочитане і відновлюйте свою пам’ять. Читаючи художню літературу, записуйте і відтворюйте прочитане: імена героїв, сюжет.

Вік не головне у навчанні. Головне – бажання справді працювати над собою та жага до знань.

Давньогрецький мудрець Сократ колись сказав: “Я знаю, що я нічого не знаю”. На перший погляд слова можуть здаватися абсурдними, хоча насправді вони приховують доволі глибокий зміст. Чим більше людина знає, тим меншими їй здаються власні знання.

Також слід завжди пам’ятати: I’m responsible for my success – я відповідальний за свій успіх.

Автор статті – Орест Гущак, викладач англійської мови